Google Ads Kampanyalarınızı İyileştirmek için 7 Tüyo

Google’da arama yapan hemen hemen herkes mutlaka arama sonuçlarının üstünde yer alan PPC reklamlara denk gelmiştir. Bunlar, reklam verenlerin Google Ads kullanarak oluşturdukları ve belirli bir maliyet karşılığında kullanıcılara sunulan reklamlardır. Günümüzde birçok şirket marka veya işletmelerine yeni müşteri kazanmak için bu reklamlardan faydalanıyor.

İlk bakışta bu reklamcılık sistemi oldukça karmaşık ve can sıkıcı gelebilir. Konu dijital pazarlama olduğunda dikkat etmeniz gereken birçok ayrıntı vardır ve yayınlayacağınız reklamların da hedef kitleniz üzerinde etkili bir kampanya olmasını istersiniz.

Aynı zamanda kampanyalarınız için de doğru reklam türlerini kullandığınızdan emin olmalısınız. Google Ads günümüzde reklam verenlere hem arama hem de görüntülü reklam fırsatı sunuyor.

Peki, Google Ads üzerinden etkili bir reklam kampanyası nasıl oluşturulur? Bu yazımızda kampanyalarınızı önemli ölçüde iyileştirmenize yardımcı olacak 7 önemli tüyoyu sizlerle paylaştık. Bu önerileri uygulayarak, kampanyalarınızı bir adım ileriye taşıyabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi İyi Tanımlayın

Konu Google Ads kampanyaları olduğunda hedef kitleniz dikkat etmeniz gereken en önemli öğelerden birisidir. Reklamlarınızın kime gösterilmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Reklamlarınız, her kullanıcıya değil, sadece hedef kitlenize gösterileceğinden ilk olarak bu kitleyi tam olarak tanımlamanız gerekiyor.

Peki, hedef kitlenizi nasıl belirlersiniz? Bunun için ürün ve hizmetlerinize ilgi gösteren ideal müşterilerinizi düşünün. Dijital platformlarda başarılı birçok firma hedef kitlelerindeki farklı insanlar için farklı alt segmentler oluşturuyor. Bu sayede de kendi hedef kitleleri içindeki farklı karakterdeki insanlar için farklı kampanyalar sunuyor.

Siz kendi ideal müşterinizi düşündüğünüzde, bu kişilerin gibi alışkanlıkları var? Ne zaman internet kullanıyorlar? Arama yaparken ne gibi terimler kullanıyorlar ve ne arıyorlar?

PPC reklamlarınız için hedef kitlenizi belirlemeye çalışırken bu gibi sorular oldukça faydalı sorulardır. Bir kez hedef kitlenizi belirledikten sonra onlar için daha özelleştirilmiş ve etkili Google Ads kampanyaları oluşturabileceksiniz.

Dönüşüm Oranlarınızı Arttırmak için Yeniden Pazarlamayı Tercih Edin

Muhtemelen Google Ads kampanyalarınızla birçok müşterinin dikkatini çekeceksiniz ancak bunların birçoğu da potansiyel müşteriden öteye geçmeyecektir. Reklamınızı gören birçok kullanıcı reklamınıza tıklayacak ve işletme veya markanızı inceleyecektir ancak ürün ya da hizmetlerinizi satın almayacaktır.

Bunda endişelenecek bir şey yok çünkü birçok insan ürün veya hizmet satın almadan önce düşünmek için biraz zamana ihtiyaç duyar.

Bu müşterilerinizi kaçırmamak ve markanızı sürekli olarak düşünmelerini sağlamak için yeniden pazarlamaya yönelik reklamlardan faydalanmanız gerekiyor. Bu kullanıcılar reklamlarınıza tıkladığında onlara daha önce görüntüledikleri ürün veya hizmetleri gösterecek yeniden pazarlama kampanyaları hazırlayabilirsiniz.

Bu sayede markanız, potansiyel müşterileriniz gerçekten de müşteriniz olana kadar onların akıllarında kalır ve kendinizi sürekli olarak hatırlatmış olursunuz.

Yeniden pazarlama tekniğini kullanarak oluşturacağınız Google Ads kampanyalarınız sayesinde kolaylıkla daha fazla müşteri verisi toplayabilir ve dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Google Ads kampanyası oluşturduğunuzda bir bütçe de belirlemeniz gerekir. Bütçeniz kampanyanızın en önemli kısımlarından birisidir çünkü kampanyanızın ne kadar devam edeceğini ve kaç kişiye ulaşacağınızı belirler.

Google Ads’in en güzel kısımlarından birisi bir kampanya başlatmak veya yürütmek için kesin rakamlarla belirlenmiş bir bütçe belirlemenize gerek olmamasıdır. İster 100 liralık ister 10000 liralık bütçeye sahip kampanya yürütün, her zaman anlık maddi durumunuza uygun bir bütçe belirlemeniz mümkündür.

Bütçenizi belirlerken dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi de kampanyalarınız için belirleyeceğiniz maksimum teklif tutarıdır. Maksimum teklif tutarı, biri sizin reklamınıza tıkladığında ödemeye razı olduğunuz toplam ücret anlamına gelir. Bu tutarı da dilediğiniz zaman değiştirebilmeniz mümkün.

Bütçenizi belirledikten sonra maksimum teklif tutarını da belirlemeniz gerekir. Eğer bütçeniz 1000 lira ise ve maksimum teklif tutarına 1 TL yazdıysanız, bu durumda bütçeniz tükenene kadar ortalama 1000 tıklama alırsınız.

Bu fiyatlandırma sadece reklamınıza tıklayan insanlar hesaba katılarak hazırlanır ve reklam görüntülemeleri fiyatlandırmayı etkilemez. Bu yüzden maksimum teklif tutarını ve bütçenizi belirlerken, harcayacağınız tutar karşılığında ne kadar tıklama almak istediğinizi düşünüp, iyi karar vermelisiniz.

Etkili ve Akılda Kalıcı Reklamlar Yaratın

Google Ads platformu üzerinden yaratacağınız reklamların etkili olduğundan emin olmalısınız. Eminiz ki, bu öneriyi her yerde görüyorsunuzdur çünkü oluşturacağınız kampanyanızın en önemli kısmı bu. Hedef kitlenizin tıklayabileceği reklamlar yaratmak zorundasınız.

İlk olarak reklamınızın içinde işletmeniz veya markanız için önemli olan anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Bu sayede hedef kitleniz göreceği reklamın yaptıkları arama ile ilgili olduğunu fark edecektir.

Ardından uygun bir başlık kullanmalısınız. Kullanacağız başlık hem dikkat hem de ilgi çekici olmalıdır ki hedef kitlenizin reklamınıza tıklama ihtimali artsın.

Son olarak hedef kitlenizi yönlendirmeniz gerekiyor. Bunun için harekete geçirici eylem butonlarından faydalanmalısınız. Bu sayede reklamınızı gören insanlara ne yapmasını söyler ve onları potansiyel müşteriden gerçek müşteriye dönüştürürsünüz.

Yukarıda bahsettiğimiz üç öneriyi kullanarak kampanyalarınız için daha etkili reklamlar hazırlayabilirsiniz. Etkili ve akılda kalıcı reklamlar sayesinde hedef kitlenizin dikkatini daha kolay çeker, reklamlarınıza tıklamaya daha kolay ikna eder ve kar marjınızı da kolaylıkla arttırırsınız.

Hedeflerinizi Belirleyin

Herhangi bir dijital pazarlama kampanyası yaratmadan önce hedeflerinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Aynı şey Google Ads kampanyaları için de geçerli. Eğer bu platform üzerinden PPC reklamlar yayınlamayı düşünüyorsanız, öncelikli olarak bu reklamlar için elde edilebilir ve ölçülebilir hedefler belirmeniz gerekli.

Oluşturacağınız kampanya ile ne elde etmek istiyorsunuz? Örneğin, daha fazla müşteri kazanmak, dönüşüm oranlarınızı arttırmak veya websitenize daha fazla trafik çekmek mi? Her PPC kampanyasında belirleyebileceğiniz ve ayarlayabileceğiniz farklı türde hedefler vardır.

Kampanyanız için bu tarzda hedefler belirleyerek etkili etkili bir Google Ads kampanyası için ilk adımı da atmış olursunuz.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

PPC reklamlar anahtar kelime bazında çalışırlar. Bu anahtar kelimeler sayesinde hazırlayacağınız reklamlar arama sonuçlarında gösterilir veya gösterilmez. Google Ads kullanırken, kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri belirlemek başarılı ile başarısız kampanya arasındaki o ince çizgiyi belirlemenize yardımcı olur.

Bunun için anahtar kelime analizi yapmanız gerekir. Kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri belirlemek için internette sayısız araç bulabilir ve bunlardan faydalanabilirsiniz.

Ancak AdRoket olarak kesinlikle 3 veya daha fazla sözcük içeren uzun anahtar kelimeleri kullanmanızı öneriyoruz. Uzun anahtar kelimeler daha detaylı oldukları için kampanyanız için daha fazla trafik çekmeye yardımcı olacaklardır. Aynı zamanda satış miktarlarınızı, daha genel ve kısa anahtar kelimelere kıyasla daha fazla arttırırlar.

Bu uzun anahtar kelimeleri analiz ederek, daha nicelikli bir kampanya oluşturabilir ve ürün ya da hizmetlerinizi satın almaya daha hevesli kitlelere ulaşabilirsiniz. Uzun lafın kısası, bu anahtar kelimeleri işletmeniz için daha karlıdır ve daha fazla dönüşüm almanıza yardımcı olur.

Google Ads kampanyaları için sizlerle paylaşabileceğimiz en önemli tüyolar şimdilik bu kadar. Eğer siz de dijital pazarlama alanında uzman bir firma ile çalışmak isterseniz, dilediğiniz zaman AdRoket müşteri temsilcileri ile görüşebilir ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir: