Pazarlama Hunisi : Google Alışveriş Reklam Stratejileri

Gününüzün en verimli ve en yoğun zamanlarında alışveriş mi yapmak istersiniz, yoksa odaklanmanız gereken daha önemli konularla ilgilenmek mi? Almanız gereken bir ürün varsa, bir mağazaya gitmek, istediğiniz ürünü seçmek ne kadar zamanınızı alacaktır. Örneğin almanız gereken şık bir ceketin, alışveriş merkezinden çıkıp sizi bulması biraz zor bir seçenek değil mi? Özellikle fantastik bir film karesinde değilseniz. İşte pazarlama hunisi bu fantastik filmin bir parçası olabilmekte! Gerçekten almak istediğiniz şık ceket, mağazadan çıkıp sizi bulabiliyor, üstelik fiyatını ve modelini de söyleyerek, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlıyor.

Google Pazarlama Stratejisi 

Google pazarlama alanında dünyanın en gelişmiş stratejilerinden birini yaparak, reklamcılıkta büyük bir fark yarattı. Bu başarıyı çözmek çok da gizem dolu bir macera değil. Çünkü herkesin ortak bir noktada buluştuğu internet, müşterinin ihtiyacı olduğu üründen de haberdar olabileceği bir alana hizmet ediyor. 

Bundan yüz yıl önce dünyanın diğer ucunda ortaya çıkmış bir kot pantolonun Türkiye’ye ulaşma hızını düşünün. Daha sonra kot pantolonuna ihtiyaç duyacak kitlenin oluşması, kot pantolonun sergileneceği noktayı ve alıcının buna ihtiyacı olduğuna inanma sürecini. Düşünürken bile yoruldunuz değil mi? Google pazarlama stratejisi alıcının ihtiyaç düzeyine göre algoritma belirleyerek, arama motorunun uygun alanlarında kampanyalı ürünleri tanıtmaya başlıyor. Alıcı ihtiyacı olan ürünün kampanyada olduğunu görüyor ve anında siteye erişim sağlayıp, alışverişini yapıyor. Çok hızlı değil mi?

Hız, Kontrol ve Hedefe Ulaşmak 

Google alışveriş reklam stratejileri öncelikle alıcıyı yani müşteriyi üç kategoriye ayırıyor. 

 • İhtiyacının farkında olan yüksek alıcı kitlesi
 • İhtiyacının araştırmasını yapan orta düzey alıcı kitlesi
 • İhtiyacının farkında olmayan düşük alıcı kitlesi

İlk olarak ihtiyacının farkında olan kitleye ulaşmak için bir pazarlama hunisi gerekiyor. Önceliği yüksek olan, alacağı ceket modelini araştıran alıcı kitleye teklif verme, popüler ürünleri gösterme ve son olarak alıcının kampanyalı ürünlerden haberdar olması sağlanıyor. 

Aynı strateji hızlı bir şekilde orta ve düşük alıcı kitlesi içinde geçerli. Fakat huninin en üst kısmında her zaman geniş alıcı kitlesine ulaşım hedefleniyor. 

Bunca şeyi hayal kurmanız için anlattık, siz de önce sektördeki varlığınızı düşününün. Neye ulaşmak istiyorsunuz, ne satıyorsunuz, öncelikle neyi satmak istiyorsunuz ve hedef kitleniz nedir. Şimdi doğru bir pazarlamayı nasıl yapacaksınız ondan bahsedelim.

Pazarlama Hunisi Anahtar Kelime Uyumu 

Günde milyonlarca insan Google arama motorunda alışveriş amacıyla arama yapıyor burası kesin. Bir anahtar kelimenin ulaşabileceği marka ismi ise yine milyonlarca olabilir. Örneğin; sadece Google arama motoruna ceket yazarak, deri ceket markalarına, takım elbiselere, damatlıklara ve hatta ceket temizleyen kuru temizleme firmalarına kadar ulaşım sağlanabiliyor. 

Peki Google bu sekansı alıcılara nasıl sağlıyor; 

 • Alışveriş reklamlarına özel, doğru anahtar kelimelerin oluşturulması gerekir.
 • Rakip firmaların araştırılması ve pazar analizi yapmak gereklidir.
 • Özgün metinler hem reklamlarınızda hem de site içeriğinde bulunmalıdır.

Bunların hepsi pazarlama hunisinin bir parçası olarak senkronize edilmiş durumda. Kampanyalarınızda pazarlama hunisi stratejilerini doğru şekilde kullanabilmek için ürün başlığınız, reklam metinleriniz, kullandığınız görseller, pazara göre fiyat oranlarınız vb. birçok farklı konunun doğru şekilde planlanması gerekiyor.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimenin Önemi 

Arama motorundaki aramanın yüksek alıcı kitlesine hitap etmesi için alışveriş reklamlarına sahip anahtar kelimelerin oluşturulması gerekmektedir. Google arama motoruna sadece ‘’Ceket’’ yazmanın seçenekleri ne kadar çoğalttığı ve alıcının bu karmaşadan kurtulmasını isteyen pazarlama hunisi, alıcıya nitelikli bir arama imkanı da sunmaktadır. 

Örneğin uzun kuyruklu anahtar kelime ‘’ kışlık siyah deri ceket’’ olduğu zaman seçenekler azalır ve alıcı hedefe daha çabuk ulaşmış olur. Bu marka isminin direkt girilmesiyle de olabilecek avantajlı bir arama sekansıdır. ( Marka adı Kışlık Siyah Deri Ceket) Google reklam stratejisinin ilk hedefi, alıcının ürüne çabuk ulaşması, ürün hakkında bilgi edinmesi ve kısa zamanda ürünü alabilmesi olmalıdır. 

En çok aranan kelime “kışlık deri ceket fiyatları” olabilir. Bu sadece fiyat araştırması yapan bütçesine göre ise almayı planlayan kişiyi gösterir. Aradaki farkı çok iyi anlamalısınız. Bu kelimede öne çıkmak sadece sitenize girip bakmalarını sağlar yani huninin ilk bölgesinin 3. Kategorisi olur ve işinize yaramaz. İlk önce birinci yani yüksek alıcı kitlesine odaklanmalısınız.

Düşüncelerinizi bölmeyin, buraya kadar öğrendikleriniz ile nasıl bir yol çizeceksiniz notlar alın. Daha sonra biraz karmaşık bir konuya gireceğiz, o nedenle zihninizi açık tutun.

Ürün Segmente Google Ayarları

Tüm bu sekronizenin oluşabilmesi için tabi ki sadece bir sitenizin, ürün başlığınızın olması yeterli olmaz. Google bu alanda farklı arama sorgularını, alıcı kitlesinin seviyesini ve sizin sitenizin pazarlama hunisiyle uyum kriterlerini sağlıklı bir şekilde analiz edebilmelidir. Bunun için öncelik ayarlarının yapılması, sistemin gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. 

 1. Sırada yer alan yüksek 
 2. Sırada yer alan orta 
 3. Sırada yer alan düşük 

Aynı ürünün 3 kampanya değerlerini oluşturmanız gerekmektedir. Pazarlama hunisinin yararlı bir şekilde çalışması için negatif kelimeleri de filtrelemeniz gerekecektir. Örneğin; deri ceket kampanyası yapıyorsanız önceliğiniz 1. sırada marka, fiyat ve model araştırması yapanlara hitap etmeli, 

2. sırada ceket modelleri hakkında fikir edinmek isteyenlere yönelik olmalıdır. Örneğin; deri ceket çeşitleri.

3. sırada ise az olan kitleye hitap etmekteyiz. Bunun için marka ve ürün odaklı bir seçim yapmalıyız. Marka adı derici ise; derici ceket gibi bir kampanya segmente etmeliyiz. 

Pazarlama Hunisi Algoritması Nasıl Çalışıyor? 

Pazarlama hunisi, 3 kampanya seçeneğinden sonra nasıl işler; öncelikle ayarları yaptıktan sonra 3 kampanya açık artırmada yerini alacaktır. Daha sonra Google reklam stratejisi giriş için en yüksek ve öncelikli kampanyanın araştırmasını yapacaktır. Bir marka olarak ‘’Derici’’ negatif anahtar kelimeler arasında yer aldığı için orta ve düşük seviyedeki alıcıya hitap etmektedir. Negatif anahtar kelime ‘’Derici’’ markasının kampanyalı ürünlerini öncelikli olarak gösterecek ve alıcıyı hedeflenen ürüne yönlendirecektir. 

Pazarlama hunisi, stratejik bir şekilde markanın önceliklerini ve alıcının önceliklerini ortak bir düzlem üzerinde buluşturarak, iki tarafın da isteklerini öncelikte tutmaktadır. Derici ceketi ve modelleri, sadece kampanyalı deri ceket arayanlara ulaşabilecek, arama motorunda seçeneklerin kafa karıştırmayacak bir şekilde sıralanmasını sağlayacaktır. 

Pazarlama Hunisi Alıcıya Ulaşma Stratejisi

Bir ürünün tanıtılması için sadece marka değeri değil, aynı zamanda kampanya amacı, negatif kelime sıralaması ve aynı zamanda teklif seçenekleri de önemli bir yer tutmaktadır. Eğer kampanya ürününün önceliği yüksek ise, hedeflenen kitle tam kullanıcı olacak ve benzer izleyiciler ikinci sırada hedeflenecektir. 

 • Kampanyanın amacı 
 • Negatif kelime düzeyi
 • Teklif verme (Benzer kitleye ulaşmak için önemlidir.)
 • Hedef, bütün kullanıcılar ise yüksek, orta ve düşük seviyeye göre hareket edilmelidir.

Marka ve alıcı arasında oluşturulacak olan ortak nokta, hedefin amacını da ortaya koymaktadır. Hedef, kampanyayı tanıtmak ise buna göre bir strateji belirlenir, amaç bütün kitlelere markayı tanıtmak ise ona göre bir stratejisi belirlenecektir. Markanın beklentileri, alıcının beklentileri ve negatif anahtar kelimelerin oluşturulması bu anlamda önemli bir yer tutmaktadır. 

Negatif Anahtar Kelimeler

Negatif anahtar kelimeyi daha net anlamanız lazım çünkü ilgisiz aramalar sonucunda reklam bütçeniz boşa harcanabilir. Paranızın boşuna gitmemesi için negatif kelimeler seçmelisiniz. İstatistikler negatif kelimeleri belirlemeyen işletmelerin yatırımlarının %76 sının boşa gittiğini göstermektedir. Örneğin kampanyanız yoksa “kampanyaları” kelimesini negatif yapın, çünkü siteye giren indirimde ürün görmezse %90 almaz ve yatırım boşa gider. Ücretsiz bir şey vermiyorsanız ücretsiz kelimesini de atın. Örn: “Ücretsiz kargo”. 

Aygıtlar Arası Pazarlama Hunisi 

Mutlaka siteniz mobil uyumlu olmalıdır. Yoksa çok sayıda müşteri kaybedersiniz neden mi?

Günümüzde insanların iletişim ve ulaşım araçlarından biri olan telefon, tablet ve bilgisayar arası satış stratejileri yapmanız, alıcıya birçok alandan ulaşmanızı sağlayacaktır. İnsanlar evlerinden işlerine ve işlerinden evlerine dönerken Google üzerinde sorf yaparak, gündemi, ürünleri ve sosyal medyayı takip ediyor. Bugün aygıtlar arası bir pazarlama stratejisi belirlemek, alıcıya her noktadan ulaşma imkanı sağlamaktadır. 

Bunun için insanların iş çıkış saatlerini, cihazın kullanım amacını ve hedeflenen endüstriyel ürünün alıcı kitlesini iyi belirlemek gerekmektedir. Saat 5’te mesaisi bitmiş bir çalışan, otobüsle evine dönerken internette gezinecek ve reklamlara bu saatlerde erişim sağlaması daha kolay olacaktır. Zamanlama, hedef ve kampanya odaklı çalışmalar aygıtlar arası stratejiye dönüştürüldükten sonra daha fazla kitleye ulaşım imkanı tanımaktadır. 

Google Alışveriş ve Pazarlama Hunisi Neden Tercih Edilmelidir?

Google alışveriş stratejisi, aranan ürünlerin alıcıya ulaşması için geniş bir platformdur. Örneğin; Google üzerinde bir marka tanıtımı yapacağınız zaman, Youtube üzerinden de alıcıya ulaşabilir, geniş bir kitle tarafından tercih edilmeye başlayabilirsiniz. Hatta komik şeyler okuduğu bir an herhangi bir sitede reklamınız önerilir. Ve alıcı sitenize giderek ürünü alır. Belki de aradığı şeydir. 

Google aradığı şeyi nereden biliyor diye kafanız karıştıysa, açıklayalım: O an sitede komik şeyler okuyan biri belki de birkaç gün önce ceket modellerine baktı ve sadece siyah olanları tıklayıp inceledi. Google bunu bilir. Siz de siyah ceket üzerine reklamı o gün oluşturdunuz ve kişi karşısında reklamınızı gördü, daha önce girmediği bir siteyse ya da direk ürünü ilk kez fark ediyorsa, tebrikler müşteri kazandınız demektir. (Tabi siteye girdiğinde siteniz güven vermeli, hızlı olmalı, görseller kaliteli olmalı; bunun gibi pek çok detaya da alıcının beyni saniyeler içinde karar verecektir. Kısaca siteniz bakımlı, güvenilir, dolu dolu ama sade olmalı.) İşte;

Pazarlama hunisi; markanızı alır, görselle birlikte alıcının gezintiye çıktığı siteler üzerinden tanıtmaya başlar. Alıcının sıkılmadan, bunalmadan ona yönelik olan ürünleri görmesini sağlar. Bu noktada yeniden pazarlama stratejilerini doğru planlamak da büyük önem taşıyor.

Yaratıcı Fikirler ile Büyüme Tabanlı Stratejiler

Google arama motoru üzerinden alışveriş odaklı bir yaklaşım, alıcının size ulaşmasını sağlayacaktır. Fakat Google aynı zamanda alıcının alışveriş odaklı yaklaşmadığı noktalarda da markanızın tanıtılmasına yardımcı olacağı için büyümenize de katkıda bulunur. Sadece ceket ve ayakkabı araması yapmayan insanların karşısına çıkacak olan kampanyalı ürünleriniz, kısa zamanda kitlenin tanımasına ve zamanla sitenizi ziyaret etmesini sağlar. Bu da sitenizdeki diğer ürünlerin alıcıya nasıl hitap etmesi konusunda fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Bunun biraz da bilinç altıyla ilgisi vardır. Logonuza ya da reklamınıza kişi odaklanmasa da gözlerinin önünden bir saniyeliğine geçmesi yeterlidir. Beyin artık sizi işlemiştir, bu bilinç altında sizi güvenilir bir marka olarak tanımlamasına yeterli olacaktır. İhtiyacı olduğunda aramalarda çıkarsanız içten içe size güven duyar ve sitenize organik olarak gelir.

Bu şekilde hem kendi stratejinizi belirleyebilecek hem de Google alışveriş stratejisine uygun hareket ederek, kısa zamanda markanızın tanıtılması için fırsatların neler olduğunu da gözlemleyebileceksiniz. SEM uyumlu reklam görselleri hazırlamak, seo uyumlu makaleler yayınlamak amacınızın müşteriye ulaşmasını sağlayacak sizin de daha yakından takip etmenize olanak tanıyacaktır. Yüksek, orta ve düşük oranlı alıcı kitlesine ulaşmak için Google üzerinden yaratıcı fikirlerinizi sunarak, reklamlarınızın yayınlanmasını sağlar, ürünlerinizin geniş bir kitleye ulaşmasına neden olursunuz.

Satın Alma Hunisi İçin Hedefinizi Belirleyin

Farklı stratejiler ve yaratıcı fikirlerle Google alışveriş tabanlı pazarlama alanında ilk sıralarda yerinizi alabilirsiniz. Özgün olmak, hedef kitleyi belirlemek ve Ads kullanımını belirlemek bu noktada çok önemlidir. Satın alma hunisi üzerinden reklamlarınızın tanıtılması, alıcı kitleye ulaşılması için belirlediğiniz ürünleri, yaratıcı fikirler eşliğinde sunmanız büyük bir miktarda kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. 

Negatif anahtar kelimelerin belirlenmesi, kampanya ürünlerinin hedef kitlesi ve SEM uyumlu Google görsellerini kaynak olarak iyi belirlemeniz hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Yolculuğunuzun ilk adımlarını iyi bir strateji belirleyerek kurarsanız, satın alma hunisi üzerinde etkili bir pazarlama alanı oluşturabilirsiniz. 

Yüksek Teklif Vermekten Kaçınmayın…

Arama kampanyalarında yüksek teklifi vermek her zaman olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Pazarlama listesinde etkili bir satıcı olmak için rakiplerinizi alt sıralara itmeniz gerekir. Düşük oranlı geri dönüşler alacağınızı düşündüğünüz rakip terimlerinden faydalanmanızın da zamanı gelmiş olacaktır.

Yüksek teklif oranlarından kaçınmamak, kampanyalı ürünlerin düzenli olarak güncellenmesini sağlamak aynı zamanda hedef kitleye direkt açıklama yapan, marka, fiyat ve ürün özellikleri hakkında bilgi veren reklamlardan kaçınmamak işinizi çok daha iyi yapmanızı sağlayacaktır. 

Google Pazarlama Stratejisi Avantajları 

Günümüz teknolojisinde birçok insan telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden Google arama motorunda ihtiyacı olan ürünleri aratmaktadır. Pazarlama hunisi üzerinde yer alan ürünler, markalar ve fiyatlar alıcıya daha çabuk ulaşır ve alıcının ihtiyaç listesinde yer almanızı sağlar. Yaratıcı ve güncel olan Google reklamları arasında yer almanız, ürünlerinizin Türkiye üzerinde ve dünya üzerindeki alıcılara daha çabuk ulaşmasını sağlayacaktır. 

Bunun için defalarca reklam filmi çekmenize gerek duymadan, alıcı kitlenizin sizi bulmasını beklemeden sadece Google pazarlama stratejisini takip ederek yapabileceksiniz. Bugün Google üzerinden milyonlarca ürün tanıtıma çıkıyor ve alıcının onu diğer sosyal medya kanallarından da takip etmesini sağlıyor. İlk başta verdiğimiz örnekte olduğu gibi bir ceketin alıcıyı bulması sağlanarak, alıcı kitlenin ceket seçeneklerinden ve markalarından haberdar olması sağlanıyor. Havuzun içinde yer alan markalar olarak, büyümeniz için büyük bir fırsat olan pazarlama hunisi internet reklamcılığının en önemli kanallarından biri halini almıştır. 

Spesifik olmaktan korkmayın! Başlığınızı da cesur atın. Anahtar kelimelerinizi araştırın. Meraklandırın, ilgi çekin, aciliyet duygusu uyandırın, insanlar bakmak ve almak istesin. Önce ihtiyacı olanı satmaya çalışın, sonra ihtiyaç duymadıklarını da uygun fiyatlar sunarak, akıl çelici kampanyalar yaparak almalarını sağlayacak kadar gelişirsiniz. 

(Tavsiyelerimizi burada bitiriyorduk ama aklımıza gelmişken son bahsettiklerimiz hakkında da kısa bir örnek verelim;” su kaçağı firmanız var, su kaçağı için reklam oluşturdunuz, sadece evinde su kaçağı olanlar sizi arar. Bir süre sonra insanları evlerinde su kaçağı olduğuna dair şüphelendiren bir reklam verirsiniz ve merak uyandırırsınız, bu da ihtiyaçları olmasa da acilen size ulaşmaları gerektiğinin sinyalini beyne iletir. Tebrikler artık evlerine gidip araştırmanızı isteyen çok sayıda müşteriniz oldu. Cüzi fiyatlar sunarsanız herkes merakını gidermek için sizi çağıracaktır.)

Size başarı getirecek daha fazla ipucu için AdRoket Blog‘u takipte kalın. Siz işinizi anlatın biz dijital reklam stratejilerinizi belirleyelim. Tanışmak ve daha fazla bilgi edinmek için bizi arayabilir, dijital pazarlama uzmanlarımızla konuşabilirsiniz.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir: