Facebook & Sosyal Medya Reklamlarında Başarının Sırrı: Pazarlama Hunileri

Bu yazıda Sosyal Medya (Facebook) Reklamlarında başarıyı yakalamak için “Pazarlama Hunilerinden” nasıl yararlanılır konusuna değineceğiz. Ayrıca, anlatımı sadeleştirmek ve daha etkili,akılda kalıcı bir metod oluşturmak adına bu süreci maddeler halinde açıklamaya çalıştık ve 6 maddeye böldük.

Bu 6 maddenin sonunda “Pazarlama Hunilerinden” yararlanarak nasıl Başarılı Sosyal Medya Reklamı yayınlanır öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca, Facebook Business hesabından yararlanarak reklamlar için etkileşimleri doğru yönetme, yerinde ve etkili bir şekilde optimizasyon yapmayı da öğrenmiş olacaksınız.

Fazla vakit kaybetmeden sizin için belirlediğimiz bu “6 Maddelik Reklam Hunisi Paketi” ne giriş yaparak konuya aydınlık ve açıklık getirmeye çalışacağız.

Madde : 1 Pazarlama Hunilerini Tanı

Facebook & Sosyal Medya Reklamlarına girmeden önce “Pazarlama Hunisi” nin ne olduğundan bahsetmek doğru bir adım olacaktır. Pazarlama Hunisi kısaca, “Kullanıcıların bir ürün için ihtiyaç duyduğu andan satın almaya kadar giden sürecin görselleştirilmiş halidir.” Ürünü “Fark Etme” aşamasından “Satın Alma” kısmına doğru doğrusal fakat azalan genişlikte klasik olarak bir “Huni” şeklinde temsil edilen ve “Dijital Pazarlama” alanındaki en önemli kavramlardan biridir.

Örnekte görüldüğü gibi ifade edilebilir ve herhangi bir pazarlama işleminin başlangıç noktasıdır.

Zira, hedef kitleyi belirledikten sonra onları etkileyecek olan kampanyanın huninin hangi aşamasında yer alacağı “Ana Stratejiyi” belirler.

Eklemek gerekirse, “Pazarlama Hunisi” nin mantığını kavramak sadece sosyal medya açısından değil diğer tüm pazarlama işlemlerinde de stratejinizi belirlerken size çok yardımcı olacak bir kilit taşıdır. 

İlaveten, kendi huninizin nasıl olacağını anlamak için kendinize sormanız gereken bazı sorular bulunmaktadır. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse:

 • Potansiyel müşterileriniz markanızı nasıl keşfedecek ?
 • Potansiyel müşterilerinizin sizinle temas ettiği noktalar nelerdir ? Bunları belirleyin örneğin: kayıt doldurma, site ziyareti, gönderi etkileşimi. 
 • Temas noktalarını tekliflerle eşleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için farklı teklif stratejilerine sahip olmak önemlidir. Huninin en tepesindeki potansiyel müşteri ile daha altta yer alan “Dönüşüm” kısmına yakın müşteriye farklı teklif sunmak gerekmektedir.
 • Potansiyel bir müşterinin huninin tepesinden en altına gitme süresini bilmek gerekmektedir.
 • Huninin zayıf noktalarını belirleyin. Daha doğrusu potansiyel müşterileri kaydedebileceğiniz, “Sızıntı” olabilecek alanları belirleyin. 

Madde : 2 Facebook Business Hesabını Yapılandır

Huniyi tanıma ve yapılandırma adımlarını geçtikten sonra “Facebook Hesabı” nı tanımaya geçiyoruz. Facebook Hesabının nasıl yapılandırıldığı kampanyaların ne kadar etkili bir şekilde yönetilmesini ve optimizasyonun hangi doğrultuda olacağını belirler. Bunun için başarılı kampanyalar yaratmak açısından hesabın iyi bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Hesap yapısının nasıl göründüğünü bir görselle tasvir etmek gerekirse:

Kampanyanın altında yer alan “Reklam Kümeleri” reklamla ilgili kararların, bütçenin, hedef kitlenin, hedeflemenin gerçekleştiği yerdir. Ayrıca, bu “Reklam Kümeleri” nin altında farklı teklif, mesaj v.s verilebilecek ayrı reklamlar sunma imkanınız vardır. 

İlave etmek gerekirse, “Kampanya Yapısını” inceledikten sonra etkili ve başarılı reklamlar yayınlamak için yine “Optimizasyon Hunisi” nden yararlanmak gerekmektedir. Huniyi baz alarak, hedefleme basamaklarına uygun bir şekilde belirlenen bir strateji ile oluşturulmuş reklamlarınız daha başarılı olacaktır.

Facebook, yukarıda tasvir edilen kampanya tipi sayesinde kullanıcılara stratejik reklamlar oluşturmasında ön ayak oluyor. Daha net bir ifade ile, hedef kitle, bütçe, farklı mesajlar gibi sosyal medya reklam metriklerini,  “Reklam Kümeleri” altında yayınlayacağınız farklı reklamlarla sınayabilirsiniz. 

Kısaca, oluşturacağınız kampanyayı Huni’nin tamamını topluca hedefleyecek şekilde değil belirli ölçü ve hedefleme çeşitlerine göre ayrı ayrı oluşturulmuş reklamlarla sınayabilir ve bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz. 

Madde : 3 Huniye Uygun Hedefler Belirle

Kampanyalarınızı Huni’ye göre eşledikten ve ona uygun stratejinizi belirledikten sonra size uygun “Facebook Reklam Hedefinizi” seçmeniz gerekiyor.

Görselde Facebook tarafından belirlenen üç farklı amaca uygun (Bilinirlik, Değerlendirme ve Dönüşüm) “Reklam Türleri”ni görmektesiniz. Belirlediğiniz amaca ve Huni’ye uygunluğa göre bu reklam türlerinden yararlanabilirsiniz.

Unutulmamalı ki, “Facebook Reklam Türleri” ayrıldıkları başlıklar bazında Huni’ye benzerlik gösterir. Bir başka deyişle, bu reklam türlerinde “Conversion” Bilinirlik’ten Dönüşüm’e doğru artar bu yönüyle Huninin tepesinden altına doğru dönüşümlerin artması gibi.

Madde : 4 Hedefleme Seçeneklerini Seç

Reklamlarınızı başarıya ulaştırmanız için, her bir “Reklam Kümesi” için hangi “Hedefleme Seçenekleri” nin ve kitlelerinin uygun olduğunuzu bulmanız lazım. Bu noktada Facebook size çok çeşitli hedefleme olanağı sunuyor.

Bu kitleler, demografi,ilgi alanları,davranışlar,beğeniler,sizin kitleniz(Web Site ziyaretçileri) gibi çeşitli değerler sayesinde çokça çeşitlendirilebilir.Bu noktada, Huninin tepesinden aşağı doğru inildikçe nitelikli potansiyel müşteriler artacağı için buna uygun hedeflemeler oluşturulmalı, daha detaylı, ayrıntılı hedeflemeler yapılmalıdır.

Ayrıca, yine yukarıda da değindiğimiz gibi “Hedefleme Seçenekleri” de sizin için ilk etapta test imkanı sunabilir ve “Değerli Dönüşümleri” elde edecek Rafine kitlenizi keşfetmenizde size kolaylık sağlayabilir.

Madde : 5 Etkileşim Özel Kitlelerinden Yararlan

“Etkileşim Özel Hedef Kitleleri” sayfanızda sizinle daha önce etkileşimde bulunan kullanıcılara ulaşmanıza olanak tanır. Daha net bir ifade ile, daha önce videolarınızı izleyen, potansiyel müşteri formunuzu açan, gönderilerinizi beğenen – Sizinle etkileşime geçen – kullanıcılara yeniden ulaşma imkanı sunar.

Bu “Özel Kitleleri” kullanarak yeni reklamlarınızda bu kişileri hedefleyebilir ya da “Benzer Hedef Kitle” kullanarak sizinle etkileşime geçmesi muhtemel yeni kişileri de hedefliyebilirsiniz. 

Sunulan etkileşim türleri ve bunların “Etkileşim Özel Hedef Kitlesi” türüne göre çeşitlenmesi aşağıdaki gibidir : 

 • Video
 • Potansiyel Müşteri Formu
 • Kanvas/Koleksiyon
 • Facebook Sayfası
 • İnstagram İşletme Profili
 • Olay

Eklemek gerekirse, “Etkileşim Özel Hedef Kitlesi” kullanırken zaman aralığını siz belirlersiniz. Daha doğrusu, kaç gün geriye giderek “Etkileşime Giren Kullanıcıları” hedeflemek istediğinize siz karar verirsiniz. Seçtiğiniz zaman diliminde etkileşim kuran herkes hedef kitleye eklenir.

Başka bir ifadeyle hedef kitle sürekli olarak yenilenir. Bu şekilde, zaman dilimini veya etkileşim türünü değiştirmek istemediğiniz sürece “Etkileşim Özel Hedef Kitlesini” düzenlemeniz veya yenisini oluşturmanız gerekmez.

Madde : 6 Ayarları ve Dönüşümleri Optimize Et

Yukarıdaki beş maddeyi uygulayıp stratejinizi ve planlarınızı belirledikten sonra bu madde ile birlikte sonuç kısmına ulaştınız demektir. Bu noktadan sonra yapacağınız eylemler kampanyanızın başarısını doğrudan etkileyecektir. 

Optimizasyon reklamlarınızın sürekliliğini, periyodik dönemler içinde alacağınız verilerle reklamlarınızı iyileştirip, geliştirmenizi sağlar. Bunun için kurguladığınız kampanyaların başarıya ulaşması için belirli aralıklarla reklamları takip etmek ve onları doğru şekilde optimize etmek gerekmektedir. 

Huniyle olan ilgisine gelirsek, seçtiğiniz potansiyel müşteri hedef kitlesinin kampanyanızla gireceği etkileşim oranına göre kampayalarınızda optimizasyon yapmanız gerekmektedir. Örneğin, Huninin en aşağısı için “Değerli Dönüşüm” beklediğiniz reklamlarda daha ince hesaplar yapmalı ve hedeflediğiniz dönüşümleri almaya yönelik değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak, eğer sosyal medya reklamlarında başarı hedefliyorsanız. Süreci doğru şekilde yönetip durağanlık olmadan sürekli bir gelişim içinde olmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Ayrıca Huniyi baz alarak gerçekleştirmeye çalıştığınız optimizasyonların sizi başarıya ulaştıracak en önemli faktör olduğunu tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var.

Son olarak, yukarıda bahsetmeye çalıştığımız tüm maddeler ve öneriler sizin sosyal medyada en doğru strateji ve geliştirme planınızı oluşturmaya yardımcı olacak önerilerdir. Unutulmamalı ki sosyal medya kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren bir platformların bütününden oluşmaktadır. Bunun için sürekli gelişimi hedeflemeniz sizi bu alanda başarıya ulaştıracak en önemli temel adımdır.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir:

  AdRoket'in Yapay Zeka Teknolojisi ile Tanışın!