Dijital Reklamcılık Nedir?

Şirketlerin de iletişim yöntemlerini değiştirmeleri ve yeni sürece adapte olabilmeleri için dijital reklamcılık hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemli hale geldi.

Teknolojinin rutinimizde giderek daha fazla yer almasıyla ilişki kurma şeklimiz şekilleniyor ve zamanımızın çoğunu çevrimiçi olarak geçiriyoruz.

Uzun bir süre boyunca şirketler ve tüketiciler arasındaki iletişim, gazete ve dergilerdeki reklamlar gibi fiziksel eylemlerle sağlandı, radyo ve televizyon gibi kanallar ile markaların erişimi daha genişledi.

Artık bir şirketi tanıtmanın birincil yolu haline gelen Dijital Pazarlama zamanı.

Dünya çapında toplam 4.54 milyar aktif internet kullanıcısı bulunuyor, yalnızca sosyal medyada 3.8 milyar kullanıcı varken bu gerçeği dikkate alan şirketler başarılı oluyor ve bu nedenle dijital reklamcılık bugün çok önemli hale geldi.

O halde, şirketinizin başarısı için çok önemli olan dijital reklamcılık kavramı ve bu kavramı iş süreçlerinize nasıl entegre edeceğinizi bilmeye ne dersiniz?

Hadi hakkında konuşalım:

  1. Dijital reklamcılık nedir?
  2. Dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılıktan farkı nedir?
  3. Dijital reklamcılığın avantajları nelerdir?
  4. En iyi 4 dijital reklamcılık örneği nelerdir?

1. Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital reklamcılık, bir şirketin internet ve dijital iletişim kanalları kullanarak markasını, ürününü veya hizmetini tanıtmak için kurduğu iletişimdir.

Web tarayıcıları, sosyal medya sayfaları, bloglar, mobil uygulamalar veya internet platformlarında görülen reklamlar, dijital reklamcılık örneğidir.

Dijital dönüşümle birlikte şirketlerin pazarla ve elbette hedef kitlesiyle iletişim kurması için giderek daha fazla seçenek ortaya çıkıyor. Dijital reklam ajansı bu konuda destek oluyor.

Bu sayede dijital platformlar ve kaynaklar kullanılarak yapılan her şey dijital reklam olarak değerlendirilebilir. Temel amaç, halkın tam olarak olduğu yerde bulunmaktır.

Başka bir deyişle dijital reklamcılık; şirketlerin, toplumun yaşadığı değişime uyum sürecidir.

4.18 milyar insan akıllı telefonlarını internete bağlanmak için kullanıyorsa, işletmelerin de dijital reklamcılık ile bu kanalda yer alması, alaka düzeyini ve marka bilinirliğini güçlendirmesi günümüz şartlarında oldukça elzem.

2. Dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılıktan farkı nedir?

Artık dijital reklamcılığın ne olduğunu bildiğinize göre, faydalarının ve bu kavramın geleneksel reklamcılık modelinden nasıl farklı olduğunu anlamak önemlidir.

Dijital reklamcılık, geleneksel reklamcılıkta olduğu gibi marka bilinirliği, satışlar ve daha fazlasını oluşturmak için işletmenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtır. Ancak reklamlarınız, reklam panoları ve dergiler gibi geleneksel kanallardan ziyade Google, Facebook, Linkedin, İnstagram, Tiktok, YouTube gibi dijital kanallardan yararlanır.

Dijital reklamcılıkta sayısız kaynak ve araçla, ulaşılmak istenen kitleyi anlamak, bilmek ve onlara yardım etmek çok daha kolaydır.

Başka bir deyişle dijital reklamcılık ile şirketler; tüketicilerin davranışları, ne aradıkları ve onlara sunabilecekleriniz hakkında çok daha fazla doneye sahip olurlar – örneğin, daha uygun ve alakalı içerik.

Bununla birlikte geleneksel reklamcılıktan farklı olarak dijital reklamcılık ile tam olarak hangi kitleyi etkileyeceğinizi de belirleyebilirsiniz. Örneğin geleneksel reklamcılıkta şirketler televizyonda belirli bir zamanda alan satın alır ve reklam izleyenlere gösterilir. Ancak şirketler, reklamı yapılan ürün veya hizmeti kimin görüntülediğini kontrol edemezler.

Dijital reklamcılıkta, sosyal medya reklam platformları ile şirketin alıcı kişiliğine göre belirli bir kitleye odaklanması mümkün.

Sonuçta, spor malzemeleri satan bir e-ticaret şirketi kaynaklarını spor yapmayan insanlara reklam vererek harcamak istemeyecektir.

Dijital reklamcılığı geleneksel modelden ayıran bir diğer avantaj, eylemlerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi olasılığıdır.

Dijital reklamcılık büyük miktarda veriyle birlikte gelir. Örneğin, kampanyalarınızın performansını gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızı görüntüleyen ve etkileşime giren kişilerin demografisi, ilgi alanları ve alışkanlıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Buna karşılık, geleneksel reklamcılık, veri söz konusu olduğunda minimum düzeydedir. Kampanyanızın performansı hakkında anında bilgi sahibi olamazsınız. Örneğin bir reklam panosu, ekibinize neredeyse sıfır veri sağlayabilir.

Bu nedenle dijital reklamcılık genellikle geleneksel reklamcılığa akıllı bir alternatif gibi görünür.

Fiziksel medyada eylemin işe yarayıp yaramadığını anlamak için belirli bir süre beklemek zorunda kalırken ve değerlendirme göstergeleri yeterince doğru değilken, dijital reklamcılık bu kontrolü kolaylaştırıyor.

Bu şekilde şirketler stratejilerinin nasıl çalıştığını tam olarak takip edebilirler.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejisi ile web sitenize kaç ziyaretçi yönlendirildiğini ve pazarlama çabalarınızın doğruluğunu ve verimliliğini artırmak için değiştirebilmeniz mümkün.

Dijital reklamcılığın en önemli yararı, tüm kampanyalarınızın ve iletişim stratejilerinizin performansı üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmaktır.

3. Dijital Reklamcılığın Avantajları Nelerdir?

Şirketler, dijital reklamcılığı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle kullanır:

  • Marka bilinirliğini artırmak
  • Ürün satışlarını iyileştirmek
  • Nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmak
  • Tekrarlanan satın almaları artırma ve dahası…

Bununla birlikte, işletmeleri dijital reklamcılığı kullanmaya motive eden şey, dijital reklamcılığın avantajlarıdır. Dijital reklamcılığı kullandığınızda, şirketinize, istediğiniz türden sonuçları sağlayan ölçülebilir ve uygun maliyetli bir strateji sağlarsınız.

Dijital reklamcılığın en çok bahsedilen faydalarından bazıları şunlardır:

Hedef Kitlenize Ulaşır

Bir reklam panosu kiraladığınızda, hedef kitlenizin yalnızca onu görmesini değil, aksiyon almasını da umabilirsiniz. Bu durumda hedef kitlenizin yayalar veya sürücüler arasında olma olasılığı daha çok şansa bağlıdır.

Ancak dijital bir reklam kampanyası bunun tam tersidir.

Dijital reklamcılıkla, işletmenizle gerçekten ilgilenen kişilere ulaşırsınız (ve reklam harcamalarınızı yönlendirirsiniz). Konum, ilgi alanları ve davranış gibi hedefleme seçeneklerini kullanarak reklamlarınızın işletmeniz için en önemli kişilere odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Otoyolda dikkatlerini çekmeye çalışmak yerine, işletmenizi ararken veya sektörünüzdeki ürünleri araştırırken onlarla bağlantı kuruyorsunuz.

Ölçülebilir Sonuçlar Sağlar

İster çevrimdışı ister çevrimiçi olsun, reklamcılık girişimlerinizi takip etmek istersiniz.

Aksi takdirde, stratejinizin işe yaradığını nasıl kanıtlayabilirsiniz?

Neyse ki, dijital reklamcılık kampanyalarınızın sonuçlarına erişmek kolaydır. Google Ads gibi dijital reklam platformları genellikle kampanyalarınızı sizin için izler. Sadece hesabınıza giriş yaparak verilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hatta detaylı inceleme için Google Data Studio gibi raporlama araçlarını kullanabilirsiniz.

Dijital reklam kampanyası verileri, yalnızca stratejinizin sonuçlarını göstermekle kalmaz, aynı zamanda iyileştirme fırsatları bulmanıza da yardımcı olur. Örneğin, düşük performanslı bir reklam kampanyanız varsa, performansını artırmak için A/B testi ve veri odaklı optimizasyonlarla kampanyalarınızın performansını artırabilirsiniz.

Her Reklam Bütçesini Destekler

İster küçük, ister büyük bir işletme olun, dijital reklamcılığı kullanabilirsiniz.

Geleneksel reklamcılıkla karşılaştırıldığında, dijital reklamcılık, işletmenizin bir bütçe oluşturmasına olanak tanır. Bir reklam panosu kiralamak veya bir televizyon reklamını yayınlamak gibi yüksek bütçe gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmez. Bunun yerine, reklamlarınız için ne harcayacağınıza (ve ne ödeyeceğinize) siz karar verirsiniz.

Strateji Söz Konusu Olduğunda Seçenekler Sunar

Dijital reklamcılık ile bir çok seçeneğiniz vardır. Google, Facebook, Linkedin, Tiktok, Instagram veya YouTube’da reklam başlatabilirsiniz. Metin, resim ve video reklamlar arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, yeniden pazarlama da dahil olmak üzere gelişmiş hedefleme seçenekleriyle reklamlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Anında Sonuç Verir

Şirketiniz dijital medya reklamcılığına geçtiğinde anında sonuç bekleyebilirsiniz. Ücretli kampanyalarınızı başlatır başlatmaz tıklamalar, siparişler, telefon aramaları ve daha fazlasını almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu eylemlerin her birini takip edebilir ve kampanyalarınızla ilişkilendirebilirsiniz.

Bu tür bir izleme ile şirketiniz, dijital reklamcılığın işletmeniz ve kârlılığı üzerindeki etkisini kolayca görebilir.

4. En iyi 4 dijital reklamcılık örneği nelerdir?

Dijital reklamcılık planlamanızda hangi uygulamaları kullanabileceğinizi bilmek önemlidir.

Bu nedenle, işletmeniz için en iyi sonucu almanıza yardımcı olacak 4 uygulama örneğini paylaşıyoruz.

1. Arama Motoru Reklamcılığı – SEM

Dijital dönüşümün bir işareti şüphesiz Google’ın internet’teki aramalar için bir kaynak olarak kullanılmasıdır. Yalnızca Google’da saniyede yaklaşık 75.000 arama yapılır, böylesine büyük bir datayı işletmeniz için verimli hale getirmek atılacak en iyi adımlardan birisidir.

Google’da reklam verme imkanları içerisinde Arama Motoru Pazarlama stratejisi iki farklı teknikte öne çıkıyor:

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
  • Google Ads (Eski adıyla Google Adwords)
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, organik trafik oluşturmak için bir dizi teknik ve stratejiyi temsil eder.

Bir bağlantı oluşturma çalışmasından, anahtar kelimelerin tanımından ve okuyucularla ilgili yüksek kaliteli içerikten, sayfa öne çıkabilir ve arama motorundaki ana sonuçlar arasında sıralanabilir.

Uzun vadeli sonuçlar verir. Bununla birlikte, maliyetler düşüktür ve geri dönüşü mükemmeldir.

Google Ads – Google Arama Motoru Reklamları

Google Ads, reklam verenin yalnızca reklamlarını tıklandığında maliyet oluşturur. Bu tür içerik,

2.Görüntülü Reklamcılık

Geleneksel reklamcılık fikrine daha yakın, ekranı kullanmak, kullanıcının dikkatini çekmek için resim ve metin oluşturmak anlamına gelir.

En yaygın yöntem, hedef kitlenize özel web sitelerinde banner gösterimleri ve reklam alanları kullanmaktır.

Spor makalelerinin bir e-ticareti için, örneğin, bir spor haber portalının sayfaları görüntülü reklamlar için iyi bir yer olabilir.

Uygulamada, bir gazete veya dergi sayfasındaki bir reklamla aynı fikirdir. Çok bölümlere ayrılmış bir kitleyi etkilemekten bahsettiğimizde bu kadar verimli olmayabilir.

Ancak görsel reklamlar, kullanıcının dikkatini çekmenin ve mesajınızı tıklamalarını sağlamanın mükemmel yollarıdır.

3.Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya şüphesiz hedef kitlenizle konuşmak için en etkili kanallardan biridir.

Facebook’taki aktif kullanıcı sayısı 2,5 milyon iken, YouTube, WhatsApp ve Instagram’a 4,5 milyon daha eklendi. Ortalama olarak, araştırmalar, kullanıcıların bu kanallarda günde yaklaşık bir saat harcadığını gösteriyor.

Marka bilinirliğini ve dijital varlığını güçlendirmek isteyenler için bu platformlarda yer almak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak esastır.

Organik veya ücretli bir şekilde birçok kişiye ve daha da iyisi segmentlere ayrılmış bir şekilde ulaşmak mümkün. Nispeten daha düşük harcama ile sosyal medya, dijital reklamcılık için de harika bir kanaldır.

4. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama örneği
E-posta internet çağının daha eski bir kanalı olsa da hala moda. Statista’ya göre, bu kanalın kullanımı 2023 yılına kadar yılda %2 ila %3 arasında artma eğiliminde.

Asıl sebep? Kamu tercihi.

Bir Adestra araştırması, Y kuşağının %73’ünün şirketlerle bu platform üzerinden yapılacak iletişimi tercih ettiğini gösteriyor. Güzel haberler? Bir DMA Insight araştırması, tüketicilerin %99’unun e-postalarına her gün baktığını gösteriyor.

Bu kanala bağlanan çok sayıda insanla, tüketicinize daha da yakınlaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra, e-posta pazarlama yatırım getirisi gerçekten yüksektir.

Bir e-posta reklamcılığındaki ortalama YG, harcadığınız her 1 ABD Doları için 40 ABD Dolarıdır.

Bu geri dönüşü elde etmek için dört yönü düşünmeniz gerekir: nitelikli aboneler edinin, halkınızla etkileşim kurun, hedef kitlenizi e-posta tabanında tutun ve sürece yardımcı olacak bazı otomasyon araçları bulun.

Dijital Reklamcılık hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz.

AdRoket ekibi olarak; yıllardır onlarca farklı sektörde, yüzlerce şirketle farklı hedeflere ulaşmak için çalıştık. Bilginin yanında tecrübe ve iç güdümüzle neyin işe yaradığını çok iyi biliyoruz.

Dijital pazarlamayla yatıp, dijital pazarlamayla kalkıyoruz.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir: