İçerik Kalitenizi İyileştirecek 12 Tüyo

Bugün sizlerle paylaşacağımız 12 tüyo içerik kalitenizi iyileştirecek. Bu sayede de içerikleriniz hem web sitenizde hem de sosyal medya hesaplarınızda kolayca dikkat çekecek, daha iyi sıralama alacak ve kuşkusuz sektörünüzdeki itibarınızı artıracak. Ne dersiniz? İçeriklerinizle sektörünüzde yol gösteren olmaya hazır mısınız?

Yapılan araştırmalar içerik üreticilerinin, okuyucuların ilgisini çekecek içerikler üretmekte zorlandığını gösteriyor. Verilere göre kurumsal siteler için çalışan içerik üreticilerinin %54’ü ve blog gibi daha bireysel siteler için çalışan içerik üreticilerinin ise %50’si bu sorunu yaşıyor.

Peki, kaliteli bir içerik üretmek neden bu kadar zor? Hiç kuşkusuz, suçlanacak biri veya biri şey varsa o da “içerik kraldır” sözü ve milyonlarca sitenin sürekli olarak içerik ürettirerek daha iyi bir sıralama alma çabasıdır.

Ancak nitelik mi nicelik mi diye düşündüğümüzde, hiç kuşkusuz nitelik yani içerik kalitesi değerlendirilmesi gereken en önemli husustur. Uzun lafın kısası, rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız, içeriklerinizin kalitesini arttırmanız gerekiyor.

İçerik Kalitesini Artırmak Derken Neyden Bahsediyoruz?

Eminiz ki “kaliteli içerik” sözünü son zamanlarda çok sık duymaya ve görmeye başladınız. Bu terimden bahsederken minimum 1000 kelimelik bir içeriğe gönderim yapmıyoruz. Kaliteli içerik okuyucuyu okumaya ve hatta sonrasında paylaşmaya teşvik eden ve/veya bir ürün ya da hizmeti alması için onu ikna eden içeriktir.

Peki, herhangi bir içeriğin kaliteli olup, olmadığını nasıl anlarsınız? Bunun için aşağıdaki şu dört öğeye dikkat etmeniz gerekiyor:

 • İçeriğin bulunduğu sayfada veya gönderide geçirilen ortalama süre.
 • İçeriğin okuyucular veya izleyiciler tarafından kaç sefer paylaşıldığı ve kaç adet yorum aldığı.
 • İçerik aracılığıyla bültenlerinize veya listelerinize dahil olan kullanıcı sayısı.
 • İçerik aracılığıyla yapılan satış miktarı (eğer içerik satışları arttırmak için hazırlandıysa).

Günümüzde içeriğinizin kalitesi, sahip olduğunuz içerik miktarından çok daha önemli bir hale geldi. Ayrıca hazırlayacağınız içeriklerin de okuyucunun dikkatini dağıtacak öğeler ve/veya konular içermemesi de gerekiyor.

Kuşkusuz, kaliteli içerik bir işletmenin ön plana çıkmasını ve faaliyet gösterdiği sektörde otoriter bir kurum/kuruluş olarak görünmesine yardımcı olur.

Peki, organik aramalardaki sıralamanızı kaybetmemek için optimizasyondan feragat etmeden içerik kalitesini nasıl arttırabilirsiniz? İşte, içerik kalitesini arttırmak için bilmek isteyebileceğiniz 12 tüyo:

1. En Az Bir Editörünüz Olsun

İçerik kalitenizi iyileştirecek 12 tüyodan ilki; içerikleriniz hazırlandıktan sonra düzeltilmeden ve imla kontrolü yapılmadan hiçbir şey paylaşmayın. İçeriğinizdeki yazım hataları ve içerik akışınızdaki sekteler okuyucunun tüm deneyimini etkileyebilir ve sonucunda da okuyucunun size olan güveni sarsılır.

İçeriğinizi kendi başınıza okuyup, düzenlemek istediğinizde mutlaka unutulan virgülleri, yazım hatalarını ve benzeri bozuklukları bulup, düzelteceksinizdir. Ancak bir editör içeriğinizin akışı, önemli gönderimleri ve yapısı üzerinde çalışıp, içeriğinizdeki noksanlar hakkında sizi bilgilendirecek ve düzeltmeleri yapacaktır.

Eğer düzenli ve sıklıkla içerik üretmek zorundaysanız maaşlı bir editör tutabilir veya freelance olarak güvenilir biri ile anlaşabilirsiniz. Bu sayede sürekli olarak sizin içerik tarzınızı bilen biri ile çalışmış olursunuz. Bunun sonucunda da uzun vadede içeriğinizin kalitesini önemli ölçüde arttırırsınız.

2. Hedef Kitlenize Odaklanın

İçerik kalitenizi iyileştirecek 12 tüyodan bir diğeri; içerikleriniz üzerinden ürün ya da hizmet pazarlama amacınız varsa, içeriklerinizin reklam kokmaması gerekiyor. Bunun yerine içerikleriniz aracılığıyla okuyucularınıza ürün ya da hizmetleriniz hakkında konuşacak bir şeyler vermeniz gerekli.

İçeriği yaratmanızın tek sebebi okuyucularınızdır. Bu yüzden içeriğiniz hem okuyucuyu ikna edici hem de okuyucunun içeriğinizi okumayı bırakıp, başka bir içeriğe geçmeyecek kadar eğlenceli olması lazım.

Birçok içerik üreticisinin okuyucunun ilgisini çekecek içerikler üretememesinin yegane sebebi de budur. Çoğu üretici içeriği hazırlarken hedef kitlesine öncelik vermiyor. Yapılan araştırmalara göre:

 • Dijital pazarlama faaliyetleri yürüten markaların %71’i içeriklerinde konu ile ilgili araştırma sonuçları ve müşteri hikayeleri paylaşıyor. Ancak bu markaların sadece %3’ü bu müşteri hikayelerini derinlemesine ele alıp, okuyucunun kendisi ile bağ kurmasına yardımcı olabileceği kadar detay veriyor.
 • Yine markaların sadece %12’si okuyucuları ile onları hızlıca harekete geçirebilecek araştırma sonuçları veya bakış açıları paylaşıyor.

Bu yüzden ürün ya da hizmetlerinizi satacak içerikler üretmeye çalışmak yerine, okuyucuya bilgi sunan veya okuyucuyu eğlendiren, ona bir şekilde değer katan içerikler üretmeye odaklanmalısınız.

Aynı zamanda her başarılı pazarlama ya da reklamcılık kampanyası gibi, içeriğinizin de başarılı olması için belirli bir kitleye hitap etmeli ve bu kitleyi potansiyel satın alım süreci için yönlendirmelidir.

Bu açıdan baktığımızda satışlarınızı arttırmak için hazırlayacağınız bir içerikte aşağıdaki şu konulardan bir veya birkaçına mutlaka yer vermeniz gerekiyor:

 • Hedef kitlenizin veya müşterilerinizin karşılaştığı sorunlara yer vermek.
 • İşletmenizin veya markanızın bu sorunlar karşısında bulduğu ya da sunduğu çözümlere yer vermek.
 • Ürün ya da hizmetlerinizi başka ürün ya da hizmetler ile kıyaslamak.
 • Kullanıcının aradığı ikna edici bilgileri vererek, okuyucuyu ürün ya da hizmetlerinizi satın alması için teşvik etmek.

Elbette tüm bu süreç boyunca hedef kitlenizin genel davranışları ve karakterleri de oldukça önemli.

Örneğin vegan ürünleri ele alalım. Bu sektörde faaliyet gösteren herhangi bir marka veya işletme kendisini sadece yiyecek satan bir marka olarak değil, aynı zamanda yaşam tarzı ile ilgili ürünler satan bir marka olarak pazarlamalıdır. Üreteceği içeriklerde sağlıklı yaşam ve çevre hakkında da bilgi aktarmalıdır.

Yine üreteceği içeriklerde tek bir konuya takılıp kalmamalıdır. Sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenirken tasarruf etme ve/veya çevreyi koruma, beslenme alışkanlığını değiştirerek nasıl daha sağlıklı beslenebileceği gibi çeşitli konulara değinmelidir.

Ayrıca mevcut gazeteler de iyi bir örnek olabilir. Eskiden basılı medyada faaliyet gösteren birçok gazete artık düzenli olarak sistemlerinde iyileştirmeler yapıyor. Eski sistemlerdeki içerikleri için teknolojilerdeki gelişmelerden faydalanıyorlar.

New York Times gibi büyük basın kuruluşları sundukları ücretsiz mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılara ulaşmaya ve okuyucularına sanal gerçeklik deneyimleri de sunmaya başladı.

3. Anlatmak İstediklerinizi Açıklamak için Görseller ve Örnekler Kullanın

İçerik veya iletişim sadece yazılı olmak zorunda değildir. Kimi durumlarda içeriğinizin tamamının da sadece metinlerden oluşma zorunluluğu yoktur.

İşte, bu noktada örneklerden ve görsellerden faydalanmanız gerekir. Okuyucularınıza anlatmak istediklerinizi bir veri grafiği, resim ya da video ile anlatmak bazı durumlarda her şeyi detaylıca yazmaktan çok daha başarılı sonuçlar verir.

Aynı zamanda görselleri metafor olarak da kullanmanız mümkün. Yukarıda internetten ücretsiz olarak bulduğumuz bu görsel, tam olarak da şu an bahsettiğimiz amaca hizmet ediyor.

4. Başlıklarınızı Yeniden Düzenleyin

Eğer daha önce içerikler hakkında çeşitli yazılara denk geldiyseniz, büyük bir çoğunluğunda başlıklarınızı yazmak için çeşitli tüyolara yer verdiklerini de görürsünüz.

Hiç şüphesiz başlığınız okuyucunun dikkat ettiği ilk içerik parçasıdır. Başlığınızı okuyan bir okuyucu içeriğin doyurucu olup olmadığına ve o içeriği okuyup okumaması gerektiğine karar verir. Bu kararlar sonrasında okuyucu o içeriğe tıklar ya da tıklamaz.

Uzun lafın kısası, içeriklerinizin başlıkları aşağıdaki şu durumları doğrudan etkiler:

 • Websitenize daha fazla trafik çekmek.
 • İnsanların içeriğinizi fark edip, diğer seçenekler arasından sizin içeriğinizi okumalarına ikna etmek.
 • Okuyucuların içeriğinizin değerli bir içerik olduğunu fark etmesini ve dolaylı olarak içeriğinizi başkaları ile paylaşmalarını sağlamak.

Başlıkları bir kapı olarak düşünebilirsiniz. Potansiyel okuyucularınıza bir kapı sunarsınız, onlar da kapıyı ya açarlar ya da açmayıp, başka bir kapıya yönlenirler. Peki, başlıklarınızı yazarken nelere dikkat etmelisiniz?

Arama ve Sosyal Medya Optimizasyonu için Başlığınızı Kısa Tutun

Daha önce de bahsettiğimiz gibi içeriğiniz hedef kitleniz için yazılmalı. Elbette buna başlığınız da dahil. Bu adımdan sonra dikkat etmeniz gereken ilk şey başlığınızın arama ve sosyal medya optimizasyonudur. Peki, bunu nasıl yapmalısınız?

 • Hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimeleri tespit edin ve ardından bunları başlığınızın başında veya sonunda kullanmaya çalışın.
 • Başlığınızın 60 karakteri geçmediğinden emin olun. Bu sayede arama sonuçlarında başlığınız kırpılmak zorunda kalmaz.
 • Eğer 60 karakteri geçmek zorundaysanız, başlığınızın 120 karakteri kesinlikle geçmediğinden emin olun. Bu sayede başlığınız kolaylıkla Twitter gibi sosyal medya hesaplarında sorunsuz olarak görüntülenebilir.

Başlıklarınız Merak Uyandırıcı Olmalı

Başlıklarınızda bir şeyler bildirmek veya soru sormak okuyucularda merak uyandırmak için en etkili taktikler arasındadır. Elbette, bunu doğru bir şekilde kullanırsanız verim alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise okuyucularınıza “hayır” diye yanıtlamayacakları sorular sormaktır.

Okuyucularınızda merak uyandırmak için başlığınızda bir bağlam verebilir ama önemli bir bilgiyi vermeye bilirsiniz. Bu sayede okuyucu o bilgiyi merak ederek, içeriğinizi okumaya kolayca ikna olacaktır.

Başlıklarınızda Sıfatlar ve Dikkat Çekici Sözcükler Kullanın

Güzel, eğlenceli, korkutucu, garip, kullanışlı veya tuhaf gibi sıfatlar okuyucuda ilgi ve merak uyandırır. Bunun sonucunda da içeriğinizi okumaya kolayca ikna olabilirler.

Ayrıca ücretsiz, çünkü, yeni ve hemen şimdi gibi dikkat çekici sözcükler de okuyucularınızı içeriğinizi okumaya ikna etmek için etkili olabilirler.

Başlıklarınızda İçeriğinizin Değerli Olduğunu Vurgulayın

İnsanlar sizin içeriğinizi neden okumalılar? İçeriğinizde okuyucularınıza neler sunduğunuzu düşünün ve onların faydasına olan şeyleri açıkça belirtmeye çalışın. Buna ek olarak başlığınızda özgünlüğü ve kaliteyi elden bırakmadan heyecan verici, duygusal veya mizahi sözcükler de kullanabilirsiniz.

5. Doğru ve Kolay Kanıtlanabilir Bilgiler Sunun

Eğer hedef kitlenizin size güvenmesini istiyorsanız, o zaman paylaştığınız içeriğin doğruluğundan emin olması ve bunu okuyucularınıza da göstermelisiniz. Özellikle size yabancı ve yeni konularda içerik üretirken hata yapma olasılığınız daha yüksektir.

Buna ek olarak, gündemdeki olaylardan faydalanmak ve bunları kendi lehinize kullanmak istediğinizde de hata yapma ihtimaliniz yüksektir.

İçeriğinizin tarafsız ve doğru bilgiler içermesi, hedef kitlenizin size daha fazla güvenmesine, onları önemsediğinizi bilmelerine ve ilgili konu hakkında sizin önderliğinize inanmalarına yardımcı olur.

6. İçeriğinizi Güncelleyin

Bu madde halihazırda üretmiş olduğunuz ve paylaştığınız içerikler için geçerli. Mevcut içeriklerinizi yenilemenin en kolay ve en güzel yolu onları güncellemektir.

Peki, mevcut bir içeriği güncelleyerek bir fayda elde edebilir misiniz veya böyle bir teknik gerçekten de işe yarıyor mu? Bunun yanıtı kesinlikle evet.

Peki, hangi içeriğinizi ne zaman güncellemeniz gerektiğine nasıl karar vermelisiniz?

Bunun için de tek yapmanız gereken websitenizin ve içeriklerinizin analizlerini incelemek. Artık okuyucunun ilgisini çekmeyen veya çok eski içeriklerinizi inceleyin. Ardından bunları yeniden elden geçirin, güncel görseller ekleyin, yeniden optimize edin. Hatta bazı içeriklerinize yeni kısımlar bile ekleyebilirsiniz.

Ancak ne yaparsanız yapın içeriklerinizin bağlantı adreslerini değiştirmeyin.

7. SEO Optimizasyonuna Önem Verin

İçeriklerinizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmenizin en kolay ve etkili yöntemlerinden birisi sayfa üzerinde bulunan öğeleri optimize etmektir. Örneğin, hedef anahtar kelimenizi mutlaka hem başlığınızda hem de meta verilerinde kullanmanız gerekiyor.

2011 yılında Google websitelerinin kalitesini nasıl ve neye göre belirlediklerini açıklayan bir bildiri yayınlamıştı. Bu bildiri günümüzde hala geçerli ve aynı zamanda kaliteli bir içeriğin nasıl olması gerektiği hakkında da detaylı bilgi veriyor.

Buna göre aşağıdaki şu öğelerin tamamı sitenizin SEO optimizasyonunu etkiliyor:

 • İçerik kalitesi
 • Özgünlük
 • Biçem
 • Detaylı analiz
 • Sunum
 • Yazarın güvenilirliği

8. Mesleki Dil Kullanmaktan Kaçının

Kaliteli içerik, kolayca anlaşılabilen içeriktir. Hedef kitlenize bağlı olarak kullanacağınız söylemler, sözcükler her zaman kolayca anlaşılmayabilir.

Ayrıca hedef kitlenizdeki bazı gruplar diğerlerine kıyasla konu hakkında daha fazla bilgiye ve ilgiye sahip olabilir. Eğer hedef kitleniz içerisindeki sadece belirli bir gruba hitap etmeyi amaçlıyorsanız, onlara uygun bir dil tercih edebilirsiniz.

Ancak daha genele hitap etmek istiyorsanız, bu durumda söyleminizi ve dil kullanımınızı daha da yalınlaştırmalı ve tüm okuyucuların sektörden insanlar olmadığını bilerek içerik üretmelisiniz.

Eğer kullandığınız dilin yeterince yalın olup olmadığını merak ediyorsanız, hedef kitlenizden birini bulun, ona içeriğinizi okutun ve anlamadıkları herhangi bir sözcük veya cümle olup olmadığını sorun. Bu sayede içeriğinizin genel hatları hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.

9. Daha Fazla Görsel İçerik Kullanın

Kısa bir zaman önce dijital pazarlama alanında yapılan bir araştırmaya göre:

 • Pazarlamacıların %37’si görsel pazarlamanın kendi işletmeleri için en önemli ikinci içerik türü olduğunu belirtiyor. Görsel pazarlamayı geride bırakan tek şey ise %38 ile blog içerikleri.
 • Sosyal medya pazarlamacılarının %74’ü pazarlama faaliyetlerinde görsel varlıklardan faydalanmayı tercih ediyor. Bunu %68 ile blog ve %60 ile videolar takip ediyor.

Aynı zamanda farklı bir araştırmaya göre hazırladığınız içeriklere özel grafikler eklemek kullanıcılarının sitede kalma sürelerini ortalama %46 oranında arttırıyor, arama sonuçlarındaki sıralamayı olumlu etkiliyor ve o içeriğin trafiğini %962 oranında arttırıyor.

Eğer okuyucuların sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini veya etkileşimde bulunmasını istiyorsanız (ki bunlar doğrudan arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyecektir) gönderilerinize görsel öğeler eklemeyi unutmamalısınız.

Caps, özlü söz, marka görselleri, grafikler, çizelgeler, infografikler, atölye görselleri gibi farklı ve özgün görsel içerikler üreterek ve kullanarak markanızın karakterini ön plana çıkartabilirsiniz. Bu sayede de kendi hedef kitlenizle daha kalıcı ve güvene dayalı ilişkiler kurabilirsiniz.

10. İç Bağlantılara Odaklanın

Belirli gönderilerinizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmek istiyorsanız, başarılı bir iç linkleme stratejisi size oldukça yardımcı olacaktır. Bu iç linkleme, arama motorlarının websitenizdeki en önemli içerikleri tespit edebilmelerine yardımcı oluyor.

Hedef anahtar kelimenizin farklı değişkelerini farklı içerik ve sayfalarda kullanıp, ardından bunları hedef içeriğinize yönlendirebilirsiniz.

Çoğu websitesinde yayınlanan yazıların çeşitli yerlerinde yine aynı websitesindeki farklı içeriklere bağlantı verildiğini görmüşsünüzdür. İşte, iç linkleme denilen strateji budur ve websitesindeki sayfalar ve içerik arasında bağlantılar kurar. Bunu Google’ın kendisi bile yapıyor.

Elbette birbirine bağlantı verdiğiniz içeriklerin başarılı bir şekilde optimize edildiklerinden de emin olmalısınız.

Her şey bir yana, iç linkleme aynı zamanda okuyucularınızı içeriğin konusu ile ilgili farklı kaynaklara yönlendirmenizi sağlar. Demek istediğimiz iç linklemeyi sadece sıralamanızı iyileştirmek için kullanmanıza gerek yok. Kullanıcı deneyimini de iyileştirmek için bu stratejiyi kullanabilirsiniz.

11. Uzmanların Söylemlerini veya Düşüncelerini Kullanın

Belirli bir konu hakkındaki güvenirliliğinizi arttırmanın bir diğer etkili ve kolay yolu ise sektördeki uzmanların söylemlerini veya düşüncelerini paylaşmaktır. Bu sayede okuyucularınız siz ve ilgili uzman arasında bir bağ kurar.

Bu durum sadece işletmenizin, uzmanların sahip oldukları itibardan faydalanmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda sektörde önemli bir işletme olduğunuzu ve onlarla paylaştığınız içeriklerin önemli ve değerli bilgiler içerdiklerini de düşünmelerini sağlar.

Bu tekniğin bir diğer avantajı ise içeriğinizin kapsamını genişletmenize yardımcı olur ve hakkında çok bilgi sahibi olmadığınız konulara da değinmenizi olanaklı kılar.

12. Verdiğiniz Bilgileri Desteklemek için Araştırma Verilerini Kullanın

Güvenirliğinizi arttırmanın en kolay yollarından birisi de araştırma verilerini paylaşmaktır. Bu sayede okuyucularınız bahsettiğiniz konu hakkında bilgili olduğunuzu anlarlar.

Örneğin, bu yazıda sizinle paylaştığımız 12 tüyo hakkında düz bir metin oluşturabilirdik. Ancak bunun yerine paylaştığımız bazı tüyolarda bilgimiz olan ve güncel araştırma verilerini de kullanmak istedik. Bu sayede özellikle belirli kısımların niçin mutlaka dikkat edilmesi gereken konular olduğunun altını çizmiş olduk.

Kullanacağınız kaynakların ve araştırmaların sektörünüz ile alakalı kurum ve kuruluşlar tarafından yapıldıklarına da emin olmalısınız. Adını daha önce hiç duymadığınız bir kurum yaptığı araştırma sonucunda okuyucularınıza hatalı veya yanıltıcı bilgi vermek itibarınızı arttırmak yerine itibarınızı zedeleyecektir.

AdRoket ekibi olarak müşterilerimize sunduğumuz dijital pazarlama hizmetlerinde özellikle içerik anlamında uzman içerik üreticileri ile çalışıyoruz. Eğer siz de dijital kampanyalarınızda ne yaptığını bilen, okuyucunun ilgisini çekecek içeriklerden ve optimizasyonlardan faydalanmak isterseniz, dilediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıda sizinle paylaştığımız teknikler ve tüyolar sayesinde içerik kalitenizi önemli ölçüde arttırabilirsiniz. İçerik kalitenizi arttırarak websitenize daha fazla potansiyel müşteri çekebilir ve markanızın bilinirliğine katkıda bulunabilirsiniz.

Peki, kaliteli içerikleriniz bunu nasıl mı başaracak? İşte, birkaç örnek:

 • İnternetin doğası gereği okuyucuların veya kullanıcıların dikkatini dağıtacak tüm öğelere rağmen içeriğiniz kolayca insanların dikkatini çekecek.
 • Sektördeki itibarınızı ve otoritenizi arttırmaya yardımcı olacak. Bu sayede de pazardaki payınızı aşamalı olarak arttırmaya başlayacak.

Ancak okuyucularınızın dikkatini çekecek, onların güvenini kazanacak şekilde içeriklerinizin kalitesini arttırmak zaman ve çaba gerektiren bir süreçtir. Eğer içeriklerinize yeteri kadar zaman ve ilgi verirseniz, bunun meyvesini kısa bir süre sonra yemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca arama sonuçlarındaki sıralamanız da kısa bir süre içerisinde iyileşmeye başlayacaktır.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir:

  AdRoket'in Yapay Zeka Teknolojisi ile Tanışın!