Instagram Story Özelliğiyle Ürünlerinizi Nasıl Pazarlarsınız ?

Eğer siz de Instagram üzerinden ürün ve hizmetlerinizi pazarlamayı düşünüyorsanız, hikayeler tam olarak da kullanmanız gereken özellik. Bu yazımızda Instagram Story Özelliğiyle Ürünlerinizi Nasıl Pazarlarsınız ? sorusunun cevabına odaklanacağız ve Instagram’ın hikaye özelliği kullanarak müşterilerinizin satın alım davranışlarını nasıl etkileyebileceğiniz hakkında bazı önemli tüyolar ve bilgiler aktarıyor olacağız.

İşte, özellikle sınırlı stoğa sahip ürünleri ve teklifleri pazarlayarak, müşterilerinizin hızlı bir şekilde satın almaya ikna etmek için dikkat etmeniz gerekenler:

1. Sınırlı Sayıda Ürünlerinizin Görsellerini Kullanarak Instagram Hikayeleri Oluşturun

Eğer sunduğunuz ürün veya hizmet sınırlı miktardaysa, Instagram hikayenizde paylaşacağınız görselde mutlaka stoğunuzun sınırlı olduğundan bahsetmelisiniz.

Örneğin, eğer çanta satıyorsanız ve stoğunuzda sadece 10 adet çanta varsa, içinde 10 tane kare olan bir görsel ile bunun duyurusunu yapabilirsiniz. Bu sayede her birkaç saatte bir Instagram hikayenizi güncelleyerek, müşterilerinizin stok durumundan anlık olarak haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Varsayalım ki, ilk görseli paylaştıktan bir saat sonra 3 ürün sattınız. Birinci saat sonunda yeni bir görsel paylaşabilir ve karelerden üçüne çarpı atabilirsiniz. Bu strateji sayesinde müşterilerinizin düşünmeden ve hızlı bir şekilde satın almalarını sağlamanız mümkün.

2. Müşterilerinizin Hızlı Satın Alım Yapmaları için Instagram Hikayelerindeki Geri Sayım Özelliğini Kullanın

Instagram hikayelerindeki geri sayım özelliği bir ürün veya hizmeti pazarlamak için oldukça etkili bir tekniktir. Bu özelliği yeni bir ürün veya teklif tanıtımında, indirimlerde veya ürün ya da hizmetlerinizle ilgili aklınıza gelebilecek her alanda kullanabilirsiniz.

Takipçileriniz bu geri sayım sayacına tıkladıklarında dilerlerse hatırlatıcı kurabiliyorlar. Bu sayede geri sayım bittiğinde Instagram onlara otomatik olarak bir bildirim gönderiyor.

Özellikle bu hatırlatıcı müşterilerinize geri sayımın bittiğini hatırlatmanın yanı sıra müşterilerinizin acele etmesine de yardımcı oluyor, ki bu bilinen en güçlü pazarlama taktiklerinden birisidir.

3. Instagram’da Canlı Yayın Yaparak Size Sorulacak Soruları Yanıtlayın

Ürünlerinize olan ilgiyi arttırmak ve tanıtımlarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için yapabileceğiniz şeylerden birisi de Instagram’ın hikaye özelliğini kullanarak canlı yayın yapmak. Bu yayın sırasında müşterilerinizden gelen soruları yanıtlayabilirsiniz.

Tabi bu yayına başlamadan önce yine hikaye özelliğini kullanarak, müşterilerinizden soru toplamanız gerekiyor. Instagram’ın sorular etiketini kullanarak, müşterilerinizin size tanıtım, ürün ve hizmetleriniz veya akıllarına gelebilecek her konuda soru sormasını sağlayın.

Bu soru toplama işini, canlı yayınınızı planladığınız vakitten 22-23 saat önce yapın ki, hikayeniz 24 saat boyunca hesabınızda kalsın ve olabildiğince çok soru toplamış olun.

Ardından yayına başladığınızda ekranınızın altındaki soru işaretine basın. Bu sayede bir önceki hikayenizde müşterilerinizin size sordukları soruların tamamına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Önünüze çıkan her soruyu yanıtlamanıza gerek yok, yanıtlamak istediğiniz sorunun üzerine tıkladığınızda ise aynı soru sizi izleyen tüm takipçilerinizin ekranında da görüntülenecek.

Bu taktik sayesinde insanların sorularını kolaylıkla yanıtlayabileceksiniz ve bu da ürün veya hizmetlerinizin satışlarına oldukça olumlu bir katkı sağlayacak.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Eğer soru topladığınız hikayenizin ilk yayın saati üzerinden 24 saat geçerse, hikayeniz otomatik olarak kaldırılacaktır ve yayın sırasında da bu sorulara ulaşamayacaksınızdır.

4. Hesabınızdaki Etkileşimi Arttırmak için Çekilişler Düzenleyin

Sattığınız ürün ve hizmetlere olan talebi ve etkileşimi arttırmak için de Instagram’ın hikaye özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hikayenizde bir çekiliş düzenleyeceğinizden bahsetmek.

Bunun için çekilişe katılmak isteyen insanlar sizin hikayenizi yeniden paylaşmalı ve paylaşım yaparken ürünleriniz hakkında herhangi bir şeyden bahsedip, sizi etiketlemeli. Bu sayede çekilişe katılmaya hak kazanacaklar ve çekiliş sonucunda da sizin belirleyeceğiniz bir hediye veya indirimden faydalanabilecekler.

Müşterileriniz paylaşacakları hikayelerde ürünleriniz hakkında konuşurken, markanızın ve ürünlerinizin tanıtımlarını yapmış olacaklar. Buna ek olarak, müşterilerinizin hikaye paylaşımlarını da siz yeniden paylaşabilirsiniz. Bu sayede daha fazla müşterinin sizin markanız veya ürününüz hakkında konuşmasını sağlayabilirsiniz.

5. Instagram Hikayelerindeki Öne Çıkanlar Özelliğini Akıllıca Kullanın

Halihazırda Instagram’ın öne çıkanlar özelliğini kullanıyorsunuzdur ancak bunları kampanyalarınız veya çekilişleriniz sırasında değiştiriyor musunuz? Özellikle işletme hesapları için bu alan oldukça önemli ve bir tanıtım veya indirim sırasında hesabınızı ziyaret eden kullanıcı miktarı oldukça artıyor.

İşte, bu dönemlerde öne çıkanlar kısmını müşterilerinize bilgi aktarmak, kampanyalarınız hakkında bilgilendirmek, müşteri yorumlarını paylaşmak ve satışlarınızı arttırmak için kullanmalısınız.

Elbette, her şeyi tek bir öne çıkanlar sekmesinde paylaşmamalısınız. Bu gibi bilgileri farklı sekmelerde paylaşmalısınız ki, kullanıcılar kolaylıkla aradıkları bilgiye ulaşabilsinler.

Peki, öne çıkanlar kısmında ne gibi paylaşımlar yapabilirsiniz? Hemen aşağıda bu alanlarda kullanabileceğiniz bazı bilgileri paylaştık. Ancak unutmayın ki, faaliyet gösterdiğiniz sektöre ve işletmenize bağlı olarak bunlardan bazılarını kesinlikle kullanmak veya kullanmamak da isteyebilirsiniz.

Hakkımızda

Hiç şüphesiz, her işletmenin mutlaka Hakkımızda kısmı olmalı. Bu sayede potansiyel müşterilerinize kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı, onlara neyi, nasıl sunduğunuzu anlatırsınız.

Konum

Hakkımızda kısmı kadar faydalı ve mutlaka olması gereken bir diğer konu ise konumdur. Eğer işletmenizin fiziksel bir mağazası varsa, insanların sizi nasıl ziyaret edebileceklerini bilmelerini sağlamalısınız.

Eğer fiziksel mağazanız yoksa ve sadece dijital platformlarda satış yapıyorsanız, insanların size her yerden ve diledikleri zaman ulaşabileceklerini bilmelerini sağlamalısınız.

Bunu yaparken onlara oldukça basit bir dille yazılmış bilgiler sunmalısınız. Bu sayede aradıkları bilgilere kolaylıkla ve hızlıca erişmelerini sağlarsınız.

Geri Bildirimler

Bir diğer önemli bölüm ise müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz için yaptığı yorumlar ve geri bildirimlerdir. Geri bildirimler, profilinizi ziyaret eden her yeni kullanıcının size kolaylıkla güvenmesini sağlar. Aynı zamanda müşterilerinizle olan ilişkileriniz hakkında da olumlu bir izlenim bırakır.

Kampanyalar

Aynı zamanda öne çıkanlar kısmında yaptığınız kampanyaları da paylaşmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede insanlara yaptığınız kampanya hakkında detaylı bilgi aktarabilir, sizden alışveriş yaptıklarında ne gibi avantajlardan faydalanacaklarını gösterebilir, ne kadar indirim kazanacaklarını bilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak kampanyanızın daha ne kadar süreceği gibi çeşitli diğer bilgileri de bu alanda paylaşabilirsiniz.

Portföy

İşletmenize, ürün ve hizmetlerinize bağlı olarak bir portföy kısmı oluşturmak da oldukça faydalı olabilir. Üstelik bu kısım potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi görmesini sağlayarak, satışlarınıza da olumlu katkıda bulunacaktır.

Instagram TV (IGTV)

Son olarak, bir diğer kısım ise sadece IGTV kanalınız için oluşturacağınız sekmedir. Takipçi sayınız kaç olursa olsun, kullanıcılar hikayelerinizi yukarı kaydırarak IGTV için çektiğiniz videolara kolaylıkla ulaşabilir ve bunları izleyebilir.

Bu kısımda, kullanıcıların yukarıya kaydırarak, içeriklerinize erişebildikleri tüm hikayeleri toplayabilirsiniz. Bu sayede insanlar kolaylıkla ve hızlıca tüm videolarınıza erişebilirler.

Instagram’da Ürün Pazarlamak ve Satış Arttırmak için Diğer Tüyolar

Artık Instagram’ın hikaye özelliğinden azami düzeyde nasıl faydalanacağınızı biliyorsunuz. Peki, Instagram’ı tam anlamıyla doğru kullandığınızı düşünüyor musunuz? Yukarıda paylaştığımız beş tüyo, müşterilerinizin acele davranmasını ve üzerinde çok düşünmeden satın almasını sağlayan kanıtlanmış tekniklerdi.

Ancak bu tekniklere ek olarak, Instagram için bilmek isteyebileceğiniz bazı diğer bilgiler de mevcut. İşte, Instagram’daki pazarlama stratejileriniz için faydalanabileceğiniz bazı tüyolar:

Çok Fazla Kendi Tanıtımınızı Yapmayın

İşletmeniz adına sevindirici şeyleri, müşterilerinizin yorumlarını ve sizi etiketledikleri hikayeleri paylaşmanın yanı sıra sizi ziyaret edecek kullanıcılar için eğlenceli, bilgi ve ilham verici ve bir değeri olan içerik de paylaşmalısınız.

Bunun için uyabileceğiniz basit bir formül var. Paylaşacağınız her bir tanıtım veya promosyon içerikli içerik için 4 tane içerik kalitesi ve değeri yüksek paylaşım yapabilirsiniz. Aksi durumda müşterilerinizi koşullarsınız ve artık sizin markanızı görmeye başladıklarında, otomatik olarak hikayenizi geçmeye başlarlar.

Müşterilerinizin İsteklerine Kulak Verin

Instagram’ın Insights özelliğini kullanmayı öğrenip, müşterilerinizin ve kullanıcıların davranışlarını kolaylıkla analiz edebilirsiniz. Bu sayede, potansiyel müşterilerinizin ve mevcut takipçilerinizin ilgilendikleri konuları çıkartıp, bu alanlara yoğunlaşmanız mümkün.

Mutlaka Bir Bağlam Oluşturun

Instagram’da karşınıza çıkan işletme hesaplarının hikayelerine bakıyorsanız, çoğunun yaptığı büyük bir hatayla da karşılaşmışsınızdır. Çoğu işletme kendileri için önemli bir bilgi paylaşırken, yaptıkları paylaşımda herhangi bir bağlamdan faydalanmıyor.

Bu da kullanıcı tarafında vermek istenen mesajın anlaşılmamasına neden oluyor. Unutmayın ki, en sıkı takipçileriniz bile markanızı veya ürünlerinizi sizin kadar yakından takip etmiyor. Kullanıcıların çoğunun da sizi tanıma zorunluluğu olmadığı gibi, sizi hiç takip etmiyor bile olabilir.

Bu yüzden yapacağınız paylaşımların bir hikayesi olduğundan ve bir bağlam içerisinde paylaşıldığından emin olmalısınız.

Özgün ve Kendiniz Gibi Olun

Ne yazık ki bazı işletmeler Instagram hikayelerinde oldukça resmi olabiliyor. İnsanların sizi tanımasına ve ne yaptığınızı bilmelerine izin verin.

Kimi zamanlarda paylaşacağınız kişiler detaylar insanların sizi takip etmelerine, sizinle bağ kurmalarına ve markanıza sadık kalmalarına yardımcı olur.

Her Zaman Müşteri Odaklı Olun

Kitlenizin ürettiğiniz içeriklerden ne elde ettiklerini düşünün. Birçok kullanıcı hikayeler arasında hızlı geçişler yapıyor ve içeriklere çok dikkat etmiyor. Bu yüzden, hikayelerinizde kullanıcıların gözüne takılacak ve dikkatlerini çekecek şeyler paylaşın.

Yaptığınız paylaşımların türü ne olursa olsun, her zaman kullanıcıların dikkatini ya da ilgisini çekecek şekilde tasarlayın ve öyle sunun.

AdRoket olarak, müşterilerimize tüm sosyal medya platformlarında dijital reklamcılık konusunda hizmet veriyoruz. Siz de bizlerle iletişime geçerek, detaylı bilgi alabilir ve dijital kampanyalarınızda tecrübeli bir ajansla iş ortaklığının keyfini çıkartabilirsiniz.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir: