TikTok Nedir ve Neden TikTok’ta Reklam Vermelisiniz?

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz TikTok, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada büyük bir sosyal medya platformu olma yolunda ilerliyor. Bu yazımızda hem TikTok hakkında bazı genel bilgilerden hem de hangi marka ve işletmeler için uygun bir reklam platformu olabileceğinden bahsedeceğiz.

Her ne kadar en son geliştirilen sosyal medya platformlarından birisi de olsa, TikTok diğer sosyal medya devlerine kıyasla oldukça göz kamaştırıcı istatistiklere sahip. Sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çektiği kadar reklam verenlerin de radarında. TikTok ve platformdaki reklam fırsatlarını gelin birlikte inceleyim.

Kullanıcılara sunulduktan birkaç yıl sonra TikTok sonunda kendi dijital reklam platformlarını hayata geçirdiklerini açıkladı. Üstelik, son derece başarılı bir şekilde tasarlanmış olan bu platform reklam verenler için oldukça esnek bütçeleme olanağı da sunuyor.

Reklam verenlerin kendilerine özel işletme reklam hesapları açmalarını sağlayan bu platformda da diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi birçok ücretsiz araç da mevcut.

En Hızlı Büyüyen Sosyal Medya Platformu TikTok

Diğer sosyal medya platformlarıyla kıyaslandığında oldukça hızlı bir büyüme gösteren TikTok hem kullanıcıların hem de reklam verenlerin yeni gözdesi oldu. Bu popüler platform aynı zamanda bir rekor kırarak, 1 milyar kullanıcıya en kısa süre içerisinde ulaşan platform olmanın keyfini de çıkartıyor.

Günümüzün en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, 1 milyar kullanıcıya 4 yılda, Instagram ise 5 yılda ulaşmıştı. Oysa TikTok’un bunu başarması sadece 2 yıl aldı.

TikTok Kullanıcı Profili Nedir? Neden TikTok’ta Reklam Vermelisiniz?

Başlarda birçok firma ve kullanıcı tarafından Snapchat’in imitasyonu olarak kabul edilen TikTok, bu yanılsama yüzünden birçok işletme ve markanın gözünden kaçmıştı. Ancak Snapchat’in kullanıcıları genellikle genç ve kendi geliri olmayan bir kitleyken, durum TikTok için aynı değil.

Bu yüzden Snapchat kendi yapısı gereği gereğince büyüyemedi ve kısıtlı kitlesi yüzünden reklam verenler için çoğu zaman cazip bir platform olarak kabul edilmedi. Öte yandan, TikTok ödevine iyi çalışarak, rakibinin yaptığı hataları yapmaktan kaçındı.

Bunun sonucunda da dünyanın en büyük iki sosyal medya platformu olan Facebook ve Instagram’a kıyasla oldukça göz doldurucu bir gelişim gösteriyor.

Her ne kadar TikTok başlarda genç kitleyi hedeflemiş olsa bile, zaman içerisinde +25 yaş üstü kullanıcılara da ulaşmayı başardı. Bunun sonucunda da TikTok kendi platformuna maddi açıdan özgürlüğü olan ve harcama yapmaya istekli geniş bir kitle kazandırdı.

Günümüzde, TikTok kullanıcılarının %37’sinin hane kazancı yıllık 100.000 doların üstünde. Hane kazancı yüksek olan bu grubun, TikTok kullanıcıları arasındaki payının da fazla olması, birçok firma ve marka için adeta bulunmaz bir nimet.

YAŞ VE GELİR DAĞILIMLARINA GÖRE TikTok İSTATİSTİKLERİ

Bu salgın sırasında özellikle 18-24 yaş arası kullanıcı kitlesi azalırken, 25-44 yaş arası kitlede hızlı bir artış yaşandı. Hemen aşağıda TikTok kullanıcı yaş aralıklarında yaşanan değişimleri görebilirsiniz:

TikTok Reklam Fırsatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TikTok artık platform üzerinden reklam verilebileceğini duyurduğundan beri birçok reklam veren bu platform ile ilgilenmeye başladı. Ancak hazırlanan reklamların yayına alınmadan önce testlerinin yapılamaması da birçok reklam veren için hayal kırıklığı oldu.

Yine de özellikle kullanıcı sayısında son iki yıldaki muazzam artış TikTok’u birçok reklam veren için oldukça cazip bir hale getirdi. Buna bir de genç kitlenin yavaş yavaş Facebook’u terk ederek, TikTok gibi diğer uygulamalara yönelmesi de eklenince, her reklam veren artık mutlaka TikTok reklamlarını da pazarlama planlarına eklemeye başladı.

Uygulamanın ilk zamanlarında kullanıcılar TikTok üzerinde reklam verebilmek için bir dizi işlemden geçmek zorundaydı. Tüm bu çalışmalar sırasında TikTok ekibi reklam verenler açısından çok farklı faktörleri inceledi ve uygulamayı kullanıcılar ve reklam verenler için optimize etti.

Bugün, TikTok üzerinden reklam vermek, diğer sosyal medya platformlarında reklam vermekten farksız. Oldukça kolay bir şekilde pazarlama kampanyalarınızı bu platformda da yürütebilirsiniz.

TikTok Reklam Kredisi Hibeleri Nedir?

Hem platformlarının yeni özelliğini tanıtmak hem de koronavirüs salgını nedeniyle iş hacimleri küçülen küçük işletmelere yardımcı olmak amacıyla, TikTok dünya çapında 100 milyon dolarlık bir reklam kredisi dağıtacağını duyurdu.

Üstelik, bu hibeden yararlanmak çok kolay! Tek yapmanız gereken bir reklam hesabı oluşturmak ve TikTok’ın Business portalından ilgili hibeye başvurmak. Başvurunuz sonucunda cuzi de olsa, reklamlarınızda kullanacağınız ücretsiz krediye sahip olacaksınız.

Reklam Bütçelerinin %76'sı Boşa Harcanıyor.
AdRoket'de Bütçe Verimini Artırırız.

Bütçenizin Nereye Harcandığını Görmek için Bize Ulaşın

Ücretsiz Hesap İncelemeyle Başlayın

İlginizi çekebilir: